Navigation
Home Page

Who's Who

Designated Officers responsible for Child Protection:

Mrs R White, Mrs R Harrison, Mrs R McLane, Mrs Z Smith, Mrs A White

Designated Teacher responsible for Looked After Children:

Mrs R Harrison

Designated Officers responsible for Safeguarding:

 Mrs R Harrison Designated Safeguarding Lead, Mrs Z Smith Deputy Designated Safeguarding Lead, Mrs R White Designated Officer, Mrs A White Designated Officer, Mrs R McLane Designated Officer. 

 

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team  1 Mrs R. White - Headteacher
Senior Leadership Team  2 Mrs R. Harrison - Deputy Headteacher DSL
Senior Leadership Team  3 Mr T. Smith - Acting Deputy Headteacher (KS1)
Senior Leadership Team  4 Mrs A. White - Assistant Headteacher (Early Years)
Senior Leadership Team  5 Mrs J. Garden - Assistant Headteacher(Early Years)
Senior Leadership Team  6 Mrs A. Watkins - Assistant Headteacher (Y3&4)
Senior Leadership Team  7 Mrs R. McLane - Assistant Headteacher (Y5&6)

Senior Management Team

Senior Management Team 1 Mrs Teresa Gibbs - Business Manager
Senior Management Team 2 Mrs Zoe Smith - Pupil Development Centre Manager
Senior Management Team 3 Mrs Michelle Bowes - SENDCo

Admin Staff

Admin Staff 1 Mrs. Lara Garside - Office Manager
Admin Staff 2 Mrs Tiffany - Admin Assistant
Admin Staff 3 Mrs Clarkson - Admin Assistant

Premises Staff

Premises Staff 1 Mr Neil Sayer - Site Superintendent
Premises Staff 2 Mrs Elaine Parker - Site Superintendent

Class Teachers

Class Teachers 1 Mrs Emma Abrams - Nursery
Class Teachers 2 Mrs Anna White - Phase Leader
Class Teachers 3 Mrs Jenny Garden - Phase Leader
Class Teachers 4 Miss Grace Ford - Reception
Class Teachers 5 Miss Aimee Cooke - Reception
Class Teachers 6 Miss Amy Rhodes - Reception
Class Teachers 7 Miss Olivia MacNay - KS1 (maternity leave)
Class Teachers 8 Miss Becky Lunn - Year 1
Class Teachers 9 Miss Maya Abdul - Year 1
Class Teachers 10 Mr Tim Smith - Phase Leader
Class Teachers 11 Miss Holly Wilson - Year 2
Class Teachers 12 Mrs Tracy Morris - Year 2
Class Teachers 13 Mrs Linsay Gordon - Year 2 (maternity leave)
Class Teachers 14 Miss Jenny Wood - Year 2
Class Teachers 15 Miss Emily Jones - Year 2
Class Teachers 16 Mrs Amy Watkins - Phase Leader
Class Teachers 17 Miss Jessica Marston - Year 3
Class Teachers 18 Miss Steph Graham - Year 3
Class Teachers 19 Miss Lois Lloyd - Year 3
Class Teachers 20 Miss Becky Playford - Year 4
Class Teachers 21 Mr Paul Oakley - Year 4
Class Teachers 22 Miss Katy McMaster - Year 4
Class Teachers 23 Miss Sam Wilson - Year 5
Class Teachers 24 Mr Mark Bolton - Year 5
Class Teachers 25 Mrs Gemma Christopher - Year 6
Class Teachers 26 Mrs Ria McLane - Phase Leader
Class Teachers 27 Mrs Michelle Bowes - Year 6 & Sendco

SUPPORT STAFF TEAM AT SHARP LANE

Early Years

Elaine Birch - HLTA

Janet Davies

Dawn Cawood

Georgina Dix

Lucinda Mitchell

Katie Haslam

Christina Casey

Gabrielle Wordsworth

Rachel Tiffany

Natasha Machin

Key Stage One

Nicola Messam - HLTA

Dwayne Anderson

Sami Preece

Joanne Kearsley

Emma Machin

Claire McElvogue

Shelina Akhtar

Stacie Tomlinson

Bethan Hill

Beth Lawson

Michelle Audsley

Gemma Owens

Lower Key Stage Two

Carla Moyles - HLTA

Joanne Hamilton

Ella Darwell

Louise Maltas

Amy Richardson

Nicola Walsh

Jasmine Saggu

Upper Key Stage Two

Anastasia Burton - HLTA

Joan Hill

Emily Stanham

Amanda Wheat

Sharon Wardle (Lead Teaching Assistant)

 

Learning Mentors (Pastoral Team)

Pastoral Manager: Zoe Smith

Learning Mentors: Kim Corson

                                      Sinead Richards 

  Family Support Worker: Jemma Thompson

  Attendance Officer: Debra Hopton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Top